Gmina Chorkówka przystąpiła do projektu pn. Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla Województwa Podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: "Podkarpackie – żyj i oddychaj” realizowanego na terenie Województwa Podkarpackiego w latach 2024 – 2033. W dniu 3 lipca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej.
Projekt LIFE koordynowany przez Urząd Marszałkowski angażuje łącznie 67 partnerów. Projekt ma na celu poprawę jakości powietrza w województwie podkarpackim, a na jego realizację samorząd województwa pozyskał unijne dofinansowanie z programu LIFE oraz dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łącznej wysokości ponad 100 mln złotych.
W ramach realizowanego Projektu w Gminie Chorkówka, jak również we wszystkich gminach biorących udział w tym przedsięwzięciu, zostaną zatrudnieni Doradcy ds. powietrza i energii, którzy będą koordynować działania Gminy w zakresie poprawy jakości powietrza wynikające z Podkarpackiego Programu Ochrony Powietrza, podkarpackiej uchwały antysmogowej oraz innych dokumentów strategicznych, które podlegają kompetencjom władz gminnych.
Doradca będzie miał za zadanie m.in.:
- zapewnienie wsparcia doradczego mieszkańcom przy wymianie źródeł ciepła (w tym na odnawialne źródła energii - OZE) i termomodernizacji budynków oraz zapewnienie pomocy w pozyskaniu środków na realizację zdiagnozowanych potrzeb z dostępnych programów pomocowych (np. Czyste Powietrze, STOP SMOG, Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie, Moje Ciepło, Agroenergia, ulga termomodernizacyjna itp.).
- prowadzenie kontroli palenisk domowych (informowanie o wymaganiach uchwały antysmogowej i Programu ochrony powietrza dla Województwa Podkarpackiego (PPOP), konsekwencjach łamania przepisów, rozwiązaniach do zastosowania w danym gospodarstwie domowym, itp. oraz doradztwo w zakresie efektywności energetycznej i racjonalnego zużycia energii);
- identyfikację budynków publicznych wymagających termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania;
- współpracę przy opracowaniu i aktualizacji gminnych dokumentów strategicznych (planów, raportów, programów, strategii, itp.);
W ramach projektu będą również organizowane spotkania z mieszkańcami gminy o charakterze informacyjno-edukacyjnych. Spotkania te będą związane z podniesieniem świadomości mieszkańców w zakresie ich wpływu na jakość powietrza, znaczenia jakości powietrza dla jakości życia, dostępnych rozwiązań wspierających działania naprawcze.
#FunduszeEuropejskie
Zadania realizowane w projekcie obejmują całe Województwo Podkarpackie:
- Zapewnienie wsparcia doradczego mieszkańcom Gminy przy wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.
- Pomoc w pozyskiwaniu środków na realizacje inwestycji z dostępnych programów pomocowych (m.in. Czyste Powietrze, STOP SMOG, Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie, Moje Ciepło, AGROENERGIA, ulga termomodernizacyjna).
- Zapewnienie wsparcia doradczego osobom ubogim energetycznie (m.in. współpraca z GOPS).
- Prowadzenie kontroli palenisk domowych – dostarczanie informacji na temat wymagań uchwały antysmogowej i Programu ochrony powietrza dla Województwa Podkarpackiego. Informowanie o konsekwencjach łamania przepisów i rozwiązaniach możliwych do zastosowania.
Prowadzenie lokalnych działań informacyjno-edukacyjnych (m.in. udzielanie porad mieszkańcom podczas lokalnych wydarzeń plenerowych, spotkania z lokalnymi liderami np. straż pożarna, policja, koła gospodyń wiejskich)
- Identyfikacja budynków publicznych wymagających termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania.