Zajęcia edukacyjne w Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej
- „Dawno temu w domu i zagrodzie”- Cykl zajęć dla najmłodszych w Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej
Jak wyglądało życie ludzi w dawne j wsi, jaka droga wiodła od chłopskiej chałupy do domu współczesnego rolnika i nie tylko, jakimi sprzętami posługiwano się w gospodarstwach domowych dawniej i dziś i do czego te archaiczne sprzęty służyły?
O tym właśnie mogli się dowiedzieć najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej w zaplanowanym przez panie: Małgorzatę Pelczar i Katarzynę Kranc cyklu zajęć poświęconych tej, jakże odległej, naszym najmłodszym milusińskim tematyce.
Ten innowacyjny pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych, ale i całej społeczności szkolnej, bowiem mogli podziwiać piękną wystawę starych sprzętów używanych niegdyś w domach oraz aranżację dawnej izby z jedyną w swoim rodzaju skrzynię posagową, ozdobnymi poduchami w wyjątkowych, robionych ręcznie poszewkach i wiele innych drobnych przedmiotów, typu: chusteczki z ozdobnymi haftami, serwety, sprzęty codziennego użytku używane przez naszych pradziadków.
Na tle niecodziennej wystawy z rekwizytami 18 listopada 2021r. odbyła się lekcja przygotowana przez panią Małgorzatę Pelczar, w której udział wzięli uczniowie klasy I, bacznie słuchając, do czego służą prezentowane przedmioty, jak się nazywają. Dopełnieniem tej ciekawej lekcji było wręczenie wszystkim uczestnikom pysznego, staropolskiego przepisu na chleb z pokrzywą. Dzieci miały za zadanie ozdobić kartki z przepisem, na której najczęściej pojawiały się apetycznie wyglądające bochenki chleba.
Ponadto 13 października dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielem brały udział w wycieczce do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, uczestnicząc w lekcji muzealnej, poznając życie i twórczość poetki, ciesząc się z obecności w prawdziwym, szlacheckim dworku i podziwiając jego wygląd.
Warto wspomnieć również, że uczniowie z klasy II i III 5 listopada 2021 roku odbyli wycieczkę do XIX wiecznej Szkoły Ludowej w Żarnowcu, ćwicząc swoje pismo na zajęciach kaligrafii. Pisali piórem i atramentem, siedząc w stuletnich ławkach. Wysłuchali pogadanki na temat zasad panujących w szkole w XIX wieku.
Te przedsięwzięcia pomogły naszym najmłodszym przenieść się w czasie, bo jakże ważne jest przekazywanie uczniom wiedzy z czasów im zupełnie obcych, bardzo odległych. Nie tylko dom, zagroda, ale i szkoła XIX wieczna wywarły na nich ogromne wrażenie.
Już od najmłodszych lat wpajamy naszym uczniom, jak ważne są korzenie, wieś, w której się wychowujemy i dorastamy. W ramach cyklu zajęć poświęconych życiu w dawnej polskiej wsi, planujemy wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich pieczenie tradycyjnych pierniczków bożonarodzeniowych, które również wpiszą się w tradycję polskiej wsi .
Świadomość o galopującym rozwoju techniki i zmian wszystkiego, co nas otacza, wzbudza w młodym człowieku poczucie upływu czasu , zmian, istotnych ulepszeń i poprawy komfortu życia. Ale oprócz korzyści warto również wskazywać, już tym najmłodszym, zagrożenia, jakie płyną z nierozważnego korzystania z wynalazków i wszelakich otaczających nas dobrodziejstw. Ważny jest umiar i zdrowy rozsądek – te ważne słowa zostały skierowane do najmłodszych.
Mamy nadzieję, że to czego dowiedzieli się nasi uczniowie w ostatnim czasie na długo pozostanie im w pamięci, a swoją zdobytą wiedzą i doświadczeniem będą się dzielić z innymi. Warto powspominać czasy, które już nie wrócą!
Małgorzata Jakubowska
- Obchody Święta Drzewa w Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej
Dzień Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w wielu krajach. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W ramach tego święta, obchodzonego w Polsce od 20 lat, prowadzona jest akcja sadzenia drzew, której towarzyszy program edukacji ekologicznej.
W tym roku społeczność naszej szkoły, włączając się w obchody Światowego Dnia Drzewa, podjęła szereg działań proekologicznych przygotowanych przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody.
Realizację projektu rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Frączek, która 30 września 2021 roku wraz z młodzieżą naszej szkoły odebrała sadzonki drzew (sosny, jodły, dęby) w siedzibie Lasów Państwowych w Krośnie. Kolejnym etapem i jednocześnie głównym celem zainicjowanej akcji ekologicznej było posadzenie dwudziestu drzewek na terenie szkolnego ogrodu. Zadanie to wykonali członkowie SK LOP 6 października 2021 roku.
W realizację kolejnego etapu projektu zaangażowana była cała społeczność szkolna. Następnym bowiem krokiem był szkolny konkurs na najciekawszą pracę plastyczną. Koordynatorzy przydzielili uczniom poszczególnych klas zadanie – wykonanie plakatu, dostosowując tematykę do ich możliwości. Prace powstały na godzinach wychowawczych. Nad ich realizacją czuwali wyznaczeni nauczyciele i opiekunowie LOP.
Uczniowie mierzyli się z następującymi wyzwaniami:
– klasy 0-3 „Drzewo jesienią”,
– klasa 4 „Prośby drzewa”,
– klasa 5 „ Znaczenie drzewa”,
– klasa 6 „ Polskie drzewa liściaste”,
– klasa7 „Polskie drzewa iglaste”,
– klasa 8a „Motyw drzewa w literaturze”,
– klasa 8b „Motyw drzewa w sztuce”.
Ta część akcji cieszyła się szczególnym zainteresowaniem. Widać było ogromne zaangażowanie i pomysłowość dzieci i młodzieży, co zaowocowało niezwykle twórczymi i oryginalnymi pracami. Bogactwo i różnorodność wykorzystanych technik można było podziwiać na wystawie, która otwarta została 8 października 2021 roku na dolnym korytarzu szkolnym.
Jury w składzie- Pani Dyrektor Małgorzata Frączek, Pani Anna Dubis, Pani Bogusława Michalczyk i Pani Renata Janocha oraz przedstawiciele SU, Oliwia Adamik i Dominika Nitka – wybrało najciekawsze prace:
I miejsce w grupie klas 0 – 3 przyznano kl. 0 (za promocję recyklingu i ekologiczne podejście do tematyki drzewa),
I miejsce w grupie klas 4 – 8 ex aequo kl. 8a i 7 (8 a za wyraz artystyczny, ciekawe podejście graficzne i przestrzenne; 7 za ujęcie naukowe i wykorzystanie w kompozycji żywych gałązek drzew iglastych).
Uczniowie wyróżnionych prac otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu obdarowani zostali słodyczami.
8 października 2021r. odbyła się audycja emitowana przez szkolny radiowęzeł, podczas której członkowie SK LOP przekazali informacje na temat historii Święta Drzewa i przedstawili ciekawostki dotyczące ekologii. Podano również wyniki konkursu plastycznego.
Ostatnim etapem przedsięwzięcia było działanie łączące tematykę ekologiczną z promocją czytelnictwa. „Ratuj Drzewo – zabierz książkę”- takie hasło przyświecało końcowej części projektu, w ramach której uczniowie mogli zabrać wybraną przez siebie książkę jako dowód szacunku do przyrody, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności czytelnicze. Niezwykle pocieszające było to, że literatura zgromadzona przez Panią Dyrektor szybko znalazła nowych właścicieli.
Tegoroczne obchody Święta Drzewa w Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej można uznać za udane i owocne. Podczas realizacji poszczególnych etapów projektu zaobserwowano ogromne zaangażowanie całej społeczności szkolnej. Dla pomysłodawcy akcji – Pani Dyrektor Małgorzaty Frączek oraz koordynatorów – Pani Renaty Janochy i Pani Beaty Prętnik było to bardzo ciekawe wyzwanie i nowe doświadczenie zawodowe. Podsumowując korzyści wynikające z podjętego po raz pierwszy przedsięwzięcia, widać potrzebę kontynuowania międzynarodowej akcji „Dzień Drzewa” w przyszłości.
Opiekunowie SK LOP