Wizyta norweskiego partnera projektu
Wizyta Davida Vernona Brasfielda oraz Goncalo Leberato, norweskich partnerów, stanowiła wyjątkowy moment zamknięcia projektu o nazwie „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” Nr MFEOG.07.03.01-50-0059/21-00 realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszar programowy: Klimat, przyniosła szereg korzyści dla lokalnych społeczności, w tym dla Gminy Chorkówka.
Projekt ten, będący owocem międzynarodowej współpracy, zaowocował wsparciem finansowym dla Gminy Chorkówka. Kwota w wysokości 105 674,22 zł została przeznaczona na dostawę i montaż 43 zbiorników na deszczówkę dla mieszkańców. Jest to krok w kierunku lepszego zagospodarowania wody opadowej, łagodzenia skutków suszy i zmian klimatu, a także promocji rozwiązań związanych z małą retencją na obszarze objętym projektem.
Drugim zadaniem zrealizowanym w ramach projektu było wybudowanie ogrodu deszczowego przy Zespole Szkół w Zręcinie. Koszt tego zadania wyniósł 35 640,00 zł. Jest to inwestycja, która nie tylko ma wymiar praktyczny, zapewniając efektywne gospodarowanie wodą deszczową, ale również edukacyjny, wprowadzając uczniów i społeczność lokalną w tematykę zrównoważonego rozwoju. Uczniowie oraz kadra pedagogiczna brali czynny udział w tworzeniu tego ogrodu.
Podczas wizyty norwescy goście mieli okazję zwiedzić różnorodne miejsca. Rozpoczęli wczoraj od Skansenu Archeologicznego "Karpacka Troja" (tam odbyła się konferencja podsumowujące projekt) , kontynuując dzisiaj w Muzeum Przemysłu Gazowniczego Naftowego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, gdzie przyjęła ich Magdalena Kopacz – Prezes Zarządu Fundacji. Odwiedzili także Urząd Gminy w Chorkówce oraz Zespół Szkół w Zręcinie. Ostatnim punktem ich wizyty w naszej Gminie było oddanie hołdu Ignacemu Łukasiewiczowi, odwiedzając jego grób oraz pamiątkowe zdjęcie przy rzeźbie.
Wizyta norweskich partnerów którym towarzyszyli Andrzej Czernecki Przewodniczący Zarządy Związku Gmin Dorzecza Wisłoki oraz Marta Weber-Siwirska Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone" nie tylko zamyka etap realizacji konkretnych działań, ale także symbolizuje współpracę między różnymi krajami w dążeniu do zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego. Jest to również zachętą do kontynuacji podobnych inicjatyw, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców i budowania lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń.