Uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo–gaśniczego i jubileusz 30-lecia OSP Szczepańcowa w KSRG
30 sierpnia br. w Szczepańcowej odbyła się wyjątkowa uroczystość – przekazanie średniego samochodu ratowniczo–gaśniczego dla jednostki OSP KSRG Szczepańcowa. Wydarzenie połączono z obchodami 30-lecia włączenia jednostki do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego.
Na uroczystość przybyło liczne grono gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej, Związku OSP RP oraz zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji. Obecni byli m.in.:
- Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP
- Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego
- Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego
- Joanna Bril – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego
- Bronisław Baran – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego
- st. bryg. Grzegorz Oleniacz – Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
- Józef Gdański – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Rzeszowie, reprezentujący Wojewodę Podkarpackiego Teresę Kubas-Hul
- Marek Klara – Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
- gen. bryg. Teofil Jankowski – były Komendant Główny PSP, Szef Obrony Cywilnej Kraju
- byli Komendanci Wojewódzcy PSP w Rzeszowie: nadbryg. Bogdan Kuliga, st. bryg. Andrzej Stopa
- st. bryg. Eugeniusz Stukus – były Komendant Wojewódzki PSP w Krośnie
- ks. bryg. Władysław Kulig – Kapelan Wojewódzki Strażaków Województwa Małopolskiego w Krakowie
- bryg. Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna
- Monika Subik – Dyrektor, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, Radna Rady Powiatu Krośnieńskiego
- bryg. Janusz Litwin – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie
- dh Józef Tucki – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krośnie
- bryg. Dariusz Gruszka – Dowódca JRG PSP w Krośnie
- mł. bryg. Ireneusz Długosz – Zastępca Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowsko-Technicznego KM PSP w Krośnie
- dh Marcin Mikosz – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krośnie
- dh Krzysztof Podkul – Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie
- Damian Stokłosa – przedstawiciel Poseł na Sejm RP Joanny Frydrych
- Kacper Piotr Górecki – przedstawiciel Posła na Sejm RP Piotra Uruskiego
- Tomasz Munia – Przewodniczący Rady Gminy Chorkówka
- Krzysztof Markiewicz – Radny Rady Gminy Chorkówka
- Jarosław Firlej – Radny Rady Gminy Chorkówka
- Grzegorz Węgrzynowski – Wójt Gminy Chorkówka
- Tomasz Tłuściak – Zastępca Wójta Gminy Chorkówka
- Wioletta Klimek – Sekretarz Gminy Chorkówka
- Małgorzata Wierdak – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce
- Bogusław Pacek – kierownik ds. Bibliotek GCKCiS w Chorkówce
- byli Komendanci PSP w Krośnie: st. bryg. Krzysztof Korzec, st. bryg. Mariusz Bieńczak,
- st. bryg. Wiesław Latoszek – były Komendant Powiatowy PSP w Jaśle,
- st. bryg. Lesław Penar – były Zastępca Komendanta PSP w Krośnie oraz Powiatowego w Sanoku
- Jan Blicharczyk – Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Rzeszowie
- Jerzy Linder – były Redaktor Naczelny czasopism pożarniczych „Strażak” i „Przegląd Pożarniczy”
- dh Adam Łukaszewski – Komendant Gminny Związku OSP RP w Chorkówce
- Wiesław Nowak – były Komendant Miejski Policji w Krośnie
- oficerowie Policji: Andrzej Zawiślak, Jan Szwast, Radosław Przybyła
- Andrzej Koniecki – były Wójt Gminy Chorkówka
- Marta Żołna – Sołtys wsi Szczepańcowa
- członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Szczepańcowej
Ceremonię rozpoczęto apelem i podniesieniem flagi państwowej. Dowódcą uroczystości był bryg. Dariusz Gruszka, który złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia obchodów bryg. Januszowi Litwinowi– Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie.
Spikerem wydarzenia był dh Adam Łukaszewski - Komendant Gminny ZOSP RP w Chorkówce, natomiast całość poprowadził dh Kazimierz Gładysz - Prezes OSP Szczepańcowa. W swoim wystąpieniu podkreślił on bogatą historię jednostki oraz jej znaczenie dla lokalnej społeczności. O nagłośnienie zadbał Bogusław Pacek pracownik GCKCiS w Chorkówce.
Symbolicznego przekazania kluczyków do nowego pojazdu dokonali:
- Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego,
- Grzegorz Węgrzynowski – Wójt Gminy Chorkówka.
Nowy samochód ratowniczo–gaśniczy MAN TGM 13.290 wyposażony m.in. w zbiornik 4000 l wody, autopompę 2800 l/min i działko wodno–pianowe, został zaprezentowany wszystkim zgromadzonym. Jak zaznaczył Prezes OSP, pojazd już służy w akcjach – do dnia uroczystości uczestniczył w 8 wyjazdach bojowych.
Podczas uroczystości wręczono liczne odznaczenia i wyróżnienia:
- Złoty Znak Związku OSP RP – dh Mieczysław Wawszczak,
- Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza – dh Zbigniew Firlej,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” – dh Arkadiusz Bogusz, dh Krystian Longawa, dh Jakub Szczur,
- Odznaka za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Krośnieńskiego – gen. bryg. Teofil Jankowski, nadbryg. Bogdan Kuliga, st. bryg. Eugeniusz Stukus, ks. bryg. Władysław Kulig, dr Dariusz Sobieraj, dh Zbigniew Gładysz, dh Kazimierz Okoński,
- Order Świętego Floriana Cracovia:
o Złoty Krzyż – bryg. Janusz Litwin, dh Andrzej Koniecki, dh Józef Tucki,
o Srebrny Krzyż – dh Krzysztof Podkul, dh Dariusz Bator, - Krzyż 35-lecia Powstania NSZZ Policjantów – dh Adam Łukaszewski.
Uroczystość w Szczepańcowej miała wymiar symboliczny i historyczny. 30 lat w KSRG to dowód nieprzerwanej gotowości bojowej i zaangażowania druhów, którzy niejednokrotnie udowadniali swoją ofiarność i profesjonalizm.
To wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, co samo w sobie podkreśliło rangę uroczystości i uznanie, jakim cieszy się jednostka OSP Szczepańcowa.
Święto to było również dowodem na siłę lokalnej wspólnoty – strażacy ochotnicy, Koło Gospodyń Wiejskich, sołtys wsi oraz mieszkańcy Szczepańcowej wspólnie stworzyli wyjątkową oprawę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników. Wspólnota, współpraca i poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo to fundament, na którym od lat budowana jest działalność OSP Szczepańcowa.

