Uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Chorkówka
W niedzielę 12 listopada br., mieszkańcy naszej gminy zgromadzili się, aby wspólnie uczcić 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Wydarzenia rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy z nazwą ronda, które zostało nazwane na cześć Adama Trybusa majora AK ps. GAJ, kawalera orderu Virtuti Militari (urodzonego w Zręcinie). W tym ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu udział wzięła rodzina majora syn Lesław Trybus z rodziną, którzy odsłonili pamiątkowe tablice. Rondo oraz tablice poświęcił proboszcz parafii Zręcin ks. dr Wacław Socha. O oprawę tego wydarzenia zadbali członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej AK OP-11 Zręcin.
Następnie z pocztami sztandarowymi na czele, uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny. Tam, pod pomnikiem upamiętniającym poległych I i II wojny światowej oraz pod tablicą upamiętniającą mjr Adama Trybusa w kaplicy cmentarnej, złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Wieńce złożyli Piotr Babinetz Poseł na Sejm RP, Jerzy Borcz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Monika Subik, Kazimierz Gładysz oraz Stanisław Sajdak Radni Rady Powiatu Krośnieńskiego, w imieniu Dariusza Sobieraja Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Bator Prezes Zarządu PSL Krosno, w imieniu ludowców Gminy Chorkówka Marta Żołna, Wiesława Munia oraz Andrzej Koniecki, przedstawiciel PSP w Krośnie kpt. Łukasz Wójcik, w imieniu gminnych straży pożarnych Adam Łukaszewski Komendant Gminny Związku OSP RP w Chorkówce, wiceprezes Jan Mroziński oraz skarbnik Jan Wierdak, Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka, Tomasz Tłuściak Zastępca Wójta Gminy Chorkówka, Małgorzata Wierdak Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce, przedstawiciele Stowarzyszenia FIS w Zręcinie Barbara Borek oraz Andrzej Biały.
Po tym wydarzeniu wszyscy zgromadzili się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie, gdzie odbyła się msza święta prowadzona przez ks. dr Wacława Sochę proboszcza tutejszej parafii. O muzyczną oprawę tego ważnego wydarzenia zadbał chór działający przy parafii. Dźwięki ich śpiewu, a także muzyka organowa nie tylko napełniły przestrzeń pięknem, ale także wzbudziły głębokie emocje, dodając uroczystości ducha wspólnoty i dumy narodowej, zaś modlitwa była momentem refleksji i zadumy nad historią naszego kraju oraz ofiarami, jakie poniosły pokolenia sprzed lat.
Po zakończeniu mszy, społeczność przemaszerowała do Domu Ludowego, gdzie odbyła się część artystyczna uroczystości. Spotkanie zaczęło się od odśpiewania hymnu. Gości powitała Małgorzata Wierdak Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce, a część artystyczną prowadził Bogusław Pacek Kierownik ds. Bibliotek na terenie Gminy Chorkówka. Na scenie zaprezentowały się zarówno dzieci, jak i dorośli, prezentując różnorodny program kulturalny. Występy te były nie tylko okazją do świętowania, ale także do przypomnienia o wartościach, które były fundamentem walki o niepodległość. Na scenie wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół Zazula, działający przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce prowadzony przez Magdalenę Makiel, Seniorzy z Dziennego Domu Senior Plus w Kopytowej (był to bardzo udany debiut zespołu) oraz Zespół Śpiewaczy „Nadzieja” ze Zręcina, działający pod kierownictwem Małgorzaty Prętnik. Zarówno seniorom jak i zespołowi „Nadzieja” na akordeonie akompaniował Sławomir Duplaga. Na gitarze akustycznej zespołowi przegrywała Ewa Kłos. Za nagłośnienie odpowiadał Grzegorz Makiel.
Dzieci, ubrane w tradycyjne stroje i wokalnie wyrażając swoją miłość do ojczyzny, poruszyły serca zebranych. Dorośli z kolei przypomnieli o historii poprzez znane „wojskowe” piosenki. Uroczystość artystyczna zakończyła się owacjami i wspólnym śpiewem hymnu narodowego, jednocząc społeczność w duchu dumy i patriotyzmu.
Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości w naszej gminie nie tylko uświetniły ważne wydarzenie historyczne, ale także zjednoczyły mieszkańców w szacunku do bohaterów przeszłości i duma z tożsamości narodowej. Była to okazja do wspólnego celebrowania wolności oraz przekazywania wartości patriotycznych kolejnym pokoleniom. Na zakończenie nie zabrakło tradycyjnej grochówki, którą posilili się wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania.
Serdecznie dziękujemy za przybycie przedstawicielem władzy państwowej, wojewódzkiej, powiatowej oraz gminnej, przedstawicielom służb mundurowych, przedstawicielom oświaty, a także organizacjom działającym na terenie Zręcina: KGW Zręcin, Stowarzyszenie FIS Zręcin, Radzie Sołeckiej oraz Ryszardowi Prątnikowi Sołtysowi Zręcina, OSP Zręcin, Grupie Rekonstrukcyjnej AK OP-11 Zręcin. Dziękujemy Seniorom z Domu Senior Plus w Kopytowej za przygotowanie dekoracji na tę uroczystość.
Dziękujemy również licznie zgromadzonym uczestnikom wydarzenia.