Dożynki Gminne w Kopytowej – Święto Plonów i Tradycji
31 sierpnia br. we wsi Kopytowa odbyły się Dożynki Gminne, które zgromadziły mieszkańców i gości, pragnących wspólnie celebrować zakończenie żniw i podziękować za tegoroczne plony. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu wiejskim, głęboko zakorzenionym w tradycji, a tegoroczne obchody stanowiły piękne połączenie lokalnej kultury, wiary i wspólnoty.
Dożynkowe obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, którą koncelebrował ksiądz proboszcz Jacek Pusztuk w asyście księdza Prałata Jana Luchowskiego z Żeglec. Uczestnicy, zgromadzeni w świątyni, wsłuchiwali się w słowa modlitwy, dziękując za obfitość plonów i prosząc o błogosławieństwo na kolejny rok. Niezwykły nastrój liturgii podkreślił występ chóru Legato, który wprowadził wiernych w podniosły nastrój, śpiewając pieśni dziękczynne. Harmonijne brzmienie głosów chórzystów, prowadzone przez dyrygentkę Magdalenę Makiel, dodało uroczystości głębi i wzniosłości.
Po mszy dożynkowy korowód pełen radości i wspólnotowego ducha, zmierzał na miejsce zabawy, gdzie kontynuowano świętowanie zakończenia żniw.
W korowodzie prowadzonym przez Kapelę „Duklanie” na czele szli starości dożynek: Dorota Malinowska i Grzegorz Buda, a także 17 grup wieńcowych, reprezentujących różne sołectwa gminy. Swoje piękne dożynkowe wieńce prezentowały grupy wieńcowe z: Bóbrki, Chorkówki, Draganowej, Faliszówki, Kobylan, Kopytowej, Kopytowej - Stanowiska, Leśniówki, Machnówki, Poraju, Sulistrowej, Szczepańcowej, Świerzowej Polskiej, Zręcina, Żeglec, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia FIS ze Zręcina, Dzienny Dom Senior + w Kopytowej - Członkowie Stowarzyszenia Przyjazna Kopytowa. Kolorowe wieńce, misternie wykonane z kłosów zbóż, owoców i kwiatów, symbolizowały urodzaj i wdzięczność za dary ziemi.
Uczestnicy przeszli na stadion przy Domu Ludowym, gdzie czekała na nich bogata część artystyczna. Spotkanie zainaugurowali uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej, którzy przygotowali występy teatralne i taneczne. Kółko teatralne „Kolorecik” oraz grupa taneczna „Kolor” zachwyciły publiczność, prezentując program pełen radości i energii.
Na dożynkowej scenie zaprezentował się również Zespół Śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej pod kierownictwem Ewy Ziemby, który od lat pielęgnuje i promuje lokalne pieśni ludowe. Następnie gości bawiła Kapela Ludowa „Duklanie”, prezentując regionalny repertuar muzyczny. Kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert gwiazdy wieczoru – Kordiana, który porwał publiczność swoimi energetycznymi utworami.
Wieczorem taneczne rytmy zapewniła DJ Olga, zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy do późnych godzin wieczornych.
Na dożynkach nie zabrakło tradycyjnego dzielenia chlebów i kołaczy, które zostały przyniesione przez delegacje dożynkowe. Moment, gdy chleb, symbol ciężkiej pracy rolników, jest dzielony między uczestników, podkreśla wspólnotowy charakter święta. Delegacje z wszystkich wsi Gminy Chorkówka z dumą prezentowały swoje wypieki, co tworzyło niepowtarzalną atmosferę jedności i szacunku dla tradycji.
Dożynki to nie tylko czas radości, ale przede wszystkim moment refleksji nad znaczeniem pracy na roli, która od wieków stanowiła podstawę życia na wsi. Wieńce dożynkowe, będące centralnym punktem uroczystości, symbolizują pełnię, urodzaj i dziękczynienie za zebrane plony. Tradycyjnie, zebrany chleb, wypieczony z nowego ziarna, jest dzielony wśród uczestników, co symbolizuje wspólnotę i dzielenie się owocami pracy.
Podczas tegorocznych Dożynek wyróżniono także miejscowych rolników, których praca i zaangażowanie przyczyniają się do rozwoju gminy. Uhonorowanie ich wysiłku było ważnym elementem obchodów, podkreślającym, jak istotna jest rola rolnictwa w życiu lokalnej społeczności. Wyróżnieni zostali: Grzegorz Buda, Paweł Kołek, Leon Capała, Marek Baran, Bartłomiej Majcher, Paweł Jurusik, Paweł Sajdak, Wojciech Harmata, Krzysztof Goleń oraz Zbigniew Wilk.
Organizacja Dożynek była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Dziękujemy druhom z OSP Kobylany, Leśniówka, Żeglce i Kopytowa. Równie mocno dziękujemy członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Kopytowej, które zadbały o to, aby nie zabrakło smakołyków. Podziękowania składamy również radnym miejscowości Kopytowa, a także sołtysowi i Radzie Sołeckiej.
Dożynkowe spotkanie prowadzili: Małgorzata Wierdak oraz Bogusław Pacek.
W uroczystościach uczestniczyło wielu zaproszonych gości: Piotr Uruski Poseł na Sejm RP, Jerzy Borcz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Mateusz Lechwar – asystent posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Dariusz Machowski asystent Posłanki na Sejm RP Joanny Frydrych, Monika Subik Dyrektor Etatowy Zarządu i Radna Rady Powiatu Krośnieńskiego, Paweł Przetacznik i Stanisław Sajdak Radni Powiatu Krośnieńskiego, Inspektor Leszek Buryła Komendant Miejski Policji w Krośnie, Tomasz Munia Przewodniczący Rady Gminy Chorkówka, Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka, Tomasz Tłuściak Zastępca Wójta Gminy Chorkówka, Radni Gminy Chorkówka Bogumił Świątek, Adam Kluk, Stanisław Janik, Tomasz Krężałek, Rafał Skrzęta, Marek Kozielec, Piotr Kozubal, Krzysztof Markiewicz, Jarosław Firlej, Wojciech Żurkiewicz, Jerzy Szczur. Ponadto z rolnikami świętowali; Anna Lula Skarbnik Gminy Chorkówka, Adrian Kuźniarowicz PODR w Boguchwale zespół doradców w Krośnie, ks. Jacek Pusztuk Proboszcz Parafii Kopytowa, Włodzimierz Paluch Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kopytowej, a także przedstawiciele wszystkich sołectw wśród nich sołtysi, członkinie KGW i stowarzyszeń mieszkańcy Kopytowej oraz sąsiednich miejscowości. Ich obecność świadczyła o wielkiej wadze, jaką przywiązuje się do pielęgnowania tradycji i integracji społeczności lokalnej.
Dożynki w Kopytowej to nie tylko święto plonów, ale przede wszystkim święto ludzi – tych, którzy swoją ciężką pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do tego, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się owocami ziemi. Tegoroczne obchody, pełne radości, wspólnoty i tradycji, na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.