Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”
19 kwietnia br. pomiędzy Podkarpackim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie, działającym w imieniu Wojewody Podkarpackiego, a Wójtem Gminy Chorkówka, została podpisana umowa w sprawie przekazania dotacji celowej na realizację Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
O środki z dotacji w tym roku aplikowały trzy szkoły podstawowe oraz przedszkole z czego ostatecznie wsparciem objęte zostały Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kopytowej (oddział przedszkolny) oraz Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.
Program polega na udzieleniu wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa na zakup książek będących nowościami wydawniczymi (w tym dla dzieci w wieku 3-6 lat), niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku oraz lektur szkolnych, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku (w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim. Dodatkowo w ramach programu można zakupić nowe elementy wyposażenia biblioteki szkolnej, a także dofinansować działania promujące czytelnictwo.
Zarówno Szkoła Podstawowa w Kopytowej jak i Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej otrzymały dotację w wysokości 2 500,00 zł każda, a Gmina Chorkówka jako organ prowadzący zobowiązana jest zapewnić wkład własny na poziomie co najmniej 20% kosztów realizacji zadania, co stanowi łącznie kwotę 1 250,00 zł.

