Gmina Chorkówka

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które co roku łączy Polaków w miłości do literatury i historii. To już 12. edycja tego patriotycznego święta czytania. Jak co roku również w naszej Gminie spotkaliśmy się, aby tym razem odczytać i posłuchać fragmentów monumentalnej powieści "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej. 
To dzieło literatury polskiej jest prawdziwym skarbem naszego narodowego dziedzictwa, a spotkanie w Chorkówce było doskonałą okazją do jej odkrywania na nowo. Przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce zgromadziło się wielu miłośników literatury, a także przedstawiciele lokalnej społeczności i instytucji. To właśnie oni, podczas tego wyjątkowego wydarzenia, mieli zaszczyt czytać kolejne fragmenty powieści. 
Wśród czytających znaleźli się Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka, Małgorzata Wierdak Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce, Gabriela Nizianty Dyrektor Centrum Usług Oświatowych w Chorkówce, Adam Łukaszewski Radny Rady Gminy Chorkówka i Komendant Gminny ZOSP RP w Chorkówce, Anna Szydło Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Misiowo” w Chorkówce, Katarzyna Jagieło członkini Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce "Że chcę" oraz Agata Munia  przewodnicząca KGW Kopytowa - Stanowiska. 
To nie tylko czytanie stanowiło atrakcję tego wydarzenia. Na scenie wystąpił także Zespół Dziecięco-Młodzieżowy "Zazula", który wykonał piosenki na ludową nutę (opiekunem zespołu jest Magdalena Makiel). Do kilku utworów artystom przygrywał na akordeonie Sławomir Duplaga pracownik Centrum Kultury. Członkowie grupy zatańczyli także krakowiaka, a przygotowała ich Marzena Szmyd. 
Na scenie zaprezentowali się także członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce "Że chcę" oraz grupy artystycznej działającej przy tym Stowarzyszeniu Olga Matys, Anna Łopatkiewicz, Magdalena Dubis, Wojciech Wityński, Michał Frużyński w towarzystwie pracowników Centrum Kultury Bogusława Packa, Karoliny Maciejczyk i Katarzyny Kozubal . Ta spora grupa zaprezentowała się w scence wesela. 
Dla tych, którzy chcieli poznać więcej szczegółów związanych z Elizą Orzeszkową i jej życiem przygotowano tablice informacyjne. 
Swoją wiedzę mogli sprawdzić podczas konkursu wiedzy o Elizie Orzeszkowej, przygotowanym i przeprowadzonym przez Olgę Matys. Uczestnicy konkursu, którzy znali odpowiedzi otrzymali okolicznościowe torby. Ci którym się nie powiodło jako nagrodę pocieszenia otrzymali magnesy. 
Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przewidziano kącik artystyczny, gdzie mogli tworzyć własne obrazki. 
Podczas dzisiejszego spotkania można było podziwiać czarno-białe ujęcia miłośników fotografii skupionych wokół Krośnieńskiego Kółka Fotograficznego "Kuźnia Światła". 
Rękodzielnicy Grażyna Boczar-Wolańska, Grażyna Dziadosz oraz Beata Buczek zaprezentowały swoje umiejętności, prezentując wyroby tworzone z pasją i talentem. 
Nie zabrakło również przysmaków dla podniebienia, przygotowanych przez panie z Klubu Seniora w Chorkówce, pod opieką Katarzyny Jagieło. To było doskonałe urozmaicenie i okazja do degustacji lokalnych smakołyków. 
W spotkaniu udział wzięli także uczniowie oraz nauczyciele szkół gminnych w towarzystwie dyrektorów placówek oświatowych, Anety Muni-Skrzęty, Małgorzaty Frączek, Edyty Bracławicz-Jasłowkiej, Teresy Jasłowskiej oraz Włodzimierza Palucha. 
To wydarzenie łączyło różne pokolenia i środowiska, promując czytanie i kulturę jako wartości niezmiennie ważne dla społeczeństwa. 
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w Gminie Chorkówka to nie tylko lektura wielkiego dzieła literatury, ale także okazja do integracji społeczności, kultywowania tradycji i promocji lokalnego talentu artystycznego. 
Podczas dzisiejszego literackiego spotkania podsumowano także czytelniczą akcję zachęcającą do czytania już od najmłodszych lat „Mała książka – wielki człowiek”. Najmłodsi uczestnicy akcji Anna Tabiś, Zuzanna Tabiś, Lena Lasko, Aleksandra Cypara, Hubert Nowak oraz Igor Cieślak otrzymali upominki. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu. 
Dziękujemy strażakom OSP Chorkówka za pomoc w przygotowaniu placu, a także jego posprzątaniu. 
Dziękujemy Pani Wioli Szwast – Kwiaciarnia „Wiola” za pomoc w udekorowaniu sceny.
Dziękujemy Pani Leokadii Kludacz Przewodniczącej KGW Chorkówka za pomoc w organizacji wydarzenia.

Galeria zdjęć

IMG_1960 IMG_1966 IMG_1968 IMG_1970 IMG_1971 IMG_1977 IMG_1983 IMG_1985 IMG_1986 IMG_1987 IMG_1997 IMG_1998 IMG_2002 IMG_2021 IMG_2032 IMG_2047 IMG_2048 IMG_2074 IMG_2091 IMG_2111 IMG_2122 IMG_2131 IMG_2134 IMG_2137 IMG_2144 IMG_2184 IMG_2193 IMG_2197 IMG_2198 IMG_2210 IMG_2214 IMG_2215 IMG_2216 IMG_2219 IMG_2225 IMG_2230 IMG_2232 IMG_2233 IMG_2236 IMG_2242 IMG_2243 IMG_2263 IMG_2265 IMG_2266 IMG_2267 IMG_2272 IMG_2285 IMG_2286 IMG_2313 IMG_2321 IMG_2327
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności