Gmina Chorkówka

Kontrole zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy

Urząd Gminy Chorkówka informuje, że w najbliższym czasie zgodnie z przyjętym planem kontroli dostępnym na stronie BIP urzędu, prowadzone będą kontrole zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy.

Celem prowadzonych działań jest weryfikacja sposobu gospodarowania nieczystościami ciekłymi, w szczególności sprawdzenie, czy właściciele nieruchomości posiadają wymagane zbiorniki, czy są one regularnie opróżniane przez uprawnione podmioty oraz czy właściciele posiadają rachunki za wywóz nieczystości i umowy z firmami wywozowymi.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel nieruchomości, który nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej, ma obowiązek:

  • posiadania szczelnego zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków,
  • regularnego opróżniania zbiornika,
  • posiadania dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości (umów i rachunków).

Brak zbiornika, nielegalne odprowadzanie ścieków lub nieopróżnianie zbiornika zgodnie z przepisami może skutkować nałożeniem kary grzywny do 5 000 zł, a w przypadku poważnych naruszeń – nawet do 50 000 zł.

Nielegalne odprowadzanie ścieków stanowi poważne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia mieszkańców, w szczególności osób korzystających z przydomowych ujęć wody.

Prosimy mieszkańców o przygotowanie wymaganej dokumentacji oraz współpracę z osobami upoważnionymi do przeprowadzenia kontroli.

Pliki do pobrania:

Zarządzenie 0050.1.36.2026.pdf
Format: pdf, 4.06 MB
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności