Gmina Chorkówka

Koło Naukowe „Być jak Ignacy” – nauka jest cool!

Wraz z nadejściem wiosny młodzi naukowcy z Koła Naukowego „Być jak Ignacy”, działającego w Zespole Szkół w Zręcinie podsumowali swoją dotychczasową pracę. W Szkole równolegle funkcjonują dwie grupy: uczniowie z klas 1-3 oraz grupa starsza z klas 4-6. Nasi uczniowie od samego początku uczestniczą w ogólnopolskim programie oświatowym dla szkół „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza. Głównym bohaterem tegorocznej, IX już edycji programu jest woda. 

Co miesiąc uczniowie otrzymują materiały naukowe, na podstawie których poznają niezwykłe właściwości wody. Ich zadaniem każdego miesiąca jest opracować autorski projekt badawczy, który później jest oceniany przez panel jurorów i otrzymuje punkty za pomysłowość, zaangażowanie uczniów i końcowy efekt prac. Uczestnicy pracują metodą naukową, uczą się stawiać pytania badawcze, formułować hipotezy i wyciągać wnioski z przeprowadzanych przez siebie eksperymentów. Dzieci od października poznały ciekawostki z zakresu: przyrody, fizyki, techniki i ekologii wody. 

Starsza grupa w listopadzie 2024 r. odbyła wycieczkę naukową do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie, gdzie miała okazję zapoznać się z ciekawymi ekspozycjami dotyczącymi nie tylko wody ale wielu innych zagadnień i zjawisk, a nawet wykonać wiele doświadczeń samodzielnie. 

W pierwszym semestrze uczniowie w grupach zbudowali m.in. modele cząsteczek wody, tworzyli chmury, założyli hodowlę kryształów, opracowali własny system nawadniania roślin, samodzielnie stworzyli nurki Kartezjusza, badali czystość śniegu i tworzyli filtry oczyszczające wodę. 

Dzięki udziałowi w programie uczniowie poznali także zasadę działania ogrodu deszczowego, który powstał niedawno przy budynku szkoły, poznali właściwości wirów wodnych, dowiedzieli się na czym polega prawo Pascala i działanie naczyń połączonych, wiedzą dlaczego statki nie toną i po co rybom pęcherz pławny. Poznając te ciekawostki i eksperymentując, uczniowie „zamieniają się” w naukowców i wymyślają wciąż nowe zadania nieźle się przy tym bawiąc.

Niezmiernie ucieszyła nas wiadomość, że już na samym początku roku szkolnego jury zauważyło nasze starania i przyznało nam tytuł laureata październikowego etapu projektu. Koło otrzymało wysoką ocenę oraz nagrodę finansową, dzięki której zakupione zostały koszulki dla uczestników, a pozostała kwota będzie przeznaczona na dofinansowanie zaplanowanego już wyjazdu naukowego. 

Nie zwalniamy tempa i w dalszym ciągu, z głowami pełnymi ciekawych pomysłów realizujemy założenia programu, którego podsumowanie i ocena końcowa odbędzie się końcem marca.

Opiekunowie Koła „Być jak Ignacy”

Galeria zdjęć

Grupa uczennic siedzi przy zielonym stole i wykonuje doświadczenie edukacyjne z niebieskimi i czerwonymi kulkami styropianowymi, prawdopodobnie tworząc modele cząsteczek. Dziewczynki są skupione na zadaniu. W tle widać klasę. Na grafice znajdują się loga Przezroczysta miska z wodą, w której unoszą się kolorowe elementy – małe kuleczki z plasteliny z wykałaczkami i papierowymi wiatraczkami, przypominające miniaturowe łódeczki lub boje. Na zdjęciu dwoje dzieci w białych fartuchach laboratoryjnych, goglach ochronnych i niebieskich rękawiczkach wykonuje eksperymenty chemiczne przy stole w klasie. Chłopiec po lewej stronie trzyma dwie połączone plastikowe butelki wypełnione wodą, tworząc ef Grupa chłopców z zainteresowaniem obserwuje eksperyment z wodą. Na środku stołu znajduje się miska owinięta folią spożywczą z niebieską cieczą w środku. Uczniowie są skupieni i zaciekawieni. Na grafice umieszczono loga „Fundacja PGNiG Grupa Orlen”, „Być j Grupa dzieci trzymających wspólnie model cząsteczki wykonany z niebieskich i czerwonych kulek styropianowych połączonych wykałaczkami. Dzieci stoją w sali lekcyjnej, nad nimi widoczny jest portret mężczyzny. W tle stoi manekin w stroju górniczym. Na kolażu zdjęć widać uczniów biorących udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu chemii i nauk przyrodniczych.  Na górnym lewym zdjęciu dwie dziewczynki w białych fartuchach laboratoryjnych pracują przy stole, wykonując doświadczenie z probówkami, na tle
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności