Ekologia to moda czy konieczność?

Nie mamy wątpliwości. To konieczność! – twierdzą uczniowie Koła Naukowego „Być jak Ignacy” działającego w Zespole Szkół w Zręcinie.

Właśnie kończymy drugi etap projektu, tym razem poświęconego ekologii.

Wykonując doświadczenia, udało nam się lepiej zrozumieć i zapamiętać zagadnienia związane ze skomplikowanymi układami panującymi w przyrodzie. Eksperymenty dotyczyły czystości wody i powietrza. Omawialiśmy również problem bioróżnorodności w przyrodzie. Pobieranie i transport wody przez rośliny, transpiracja, parowanie i skraplanie, retencja wody, napięcie powierzchniowe…
Te trudne dla nas pojęcia, odtąd są jasne i zrozumiałe.

Praca konkursowa polegała na opracowaniu projektu ekologicznego związanego z oszczędzaniem wody. Przeprowadziliśmy eksperyment, w którym wykorzystując energię słoneczną, otrzymaliśmy czystą wodę.

Ten etap programu stanowi dla nas impuls do dalszych działań, które będziemy podejmować już wkrótce. A wszystko po to, aby lepiej zrozumieć prawa rządzące przyrodą.

Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a patronat honorowy nad programem sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Uczniowie Zespołu Szkół w Zręcinie: Julia, Lena, Ania,

Pola, Katarzyna, Oliwia, Milena, Szymon, Rafał,
Kacper, Bartosz, Wojciech, Szymon,

Krzysztof, Artur, Patryk, Karol

Opiekunowie: Ewa Drożdżal i Dorota Prętnik