„Posiłek w szkole i w domu”

Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 został ustanowiony 15 października 2018 r.  Przewiduje, m. in.,  zapewnienie wsparcia finansowego w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków – jadalni. Program składa się z 3 modułów:
1. moduł dla dzieci i młodzieży,

2. moduł dla osób dorosłych,

3. moduł organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.

Za realizację modułu 1. i 2. odpowiada Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a modułu 3. odpowiada Minister Edukacji Narodowej.

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie, wchodząca w skład Zespołu Szkół w Zręcinie, skorzystała z  modułu 3., w którym dofinansowanie do istniejących  kuchni  i jadalni mogło wynosić do 80 000,00 zł.

Stołówka szkolna i kuchnia w Zespole Szkół w Zręcinie znajdują się w suterenach budynku byłego gimnazjum, oddanego do użytku w 2001 r. Wyposażenie stołówki stanowiły  stoliki i krzesła z czasu jej powstania /2001 r./, dostosowane do gimnazjalistów,  niedostosowane do dzieci młodszych /edukacja wczesnoszkolna i przedszkole, które korzystają z jadalni/. Jednorazowo w stołówce posiłek może spożywać ok. 70 dzieci. Powierzchnia stołówki to 105 m2. Stołówka przylega bezpośrednio do pomieszczeń kuchennych, wydawanie posiłków odbywa się przez okienko wyposażone w zasuwaną roletę,  zwrot naczyń  bezpośrednio ze stołówki przez okienko do zmywalni.

Kuchnia składa się z 9 pomieszczeń /magazyn z chłodniami, magazyn obróbki wstępnej, magazyn produktów – pomieszczenie intendenta, kuchnia, zmywalnia, pokój socjalny, łazienka, korytarz, korytarzyk z pomieszczeniem na sprzęty do utrzymania czystości/ o łącznej powierzchni 170 m2.

W skład wyposażenia kuchni wchodziły dotychczas, m. in.:  4 chłodziarko-zamrażarki, 3 zamrażarki /stare/, 2 zmywarki, 2 wyparzarki, 2 taborety gazowe, 3 patelnie elektryczne, 3 kuchnie gazowe 4-palnikowe, 2 kuchnie elektryczne, 1 kuchnia gazowa 6-palnikowa, szatkownica elektryczna, maszynka do mielenia, blender gastronomiczny, stoły ze stali nierdzewnej,  2 wanny i 2 zlewy ze stali nierdzewnej, regał zamykany na naczynia ze stali nierdzewnej, regały na garnki, meblościanka  z szafkami i szufladami z płyty /nadająca się do wymiany/  i inne drobne sprzęty. Mimo ciągłego podnoszenia  standardu  kuchni, część sprzętów zużyła się i nadawała do wymiany.

8 IV 2020 r. Dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie złożył wniosek do organu prowadzącego – Gminy Chorkówka o przystąpienie do programu i udzielenie wsparcia finansowego na realizację zadania w ramach modułu 3.  rządowego programu „Posiłek  w szkole i w domu”.  W ślad za tym wnioskiem  23 IV 2020 r. Wójt Gminy Chorkówka skierował  do Wojewody Podkarpackiego  wniosek o  wsparcie finansowe  na realizację zadania, deklarując jednocześnie zapewnienie  wniesienia wkładu własnego w wysokości 20% kosztów realizacji zadania. Po weryfikacji wniosków na etapie województwa, nasza Szkoła znalazła się w gronie szkół, którym przyznano  dofinansowanie. W czerwcu br. Wójt Gminy Chorkówka podpisał stosowną umowę z Podkarpackim Kuratorem Oświaty  o przekazaniu środków na realizację zadania.  Koszt  całkowity zamknął się  w kwocie 79 146,00 zł z czego wkład własny organu prowadzącego wyniósł 15 829,20 zł.

Po przeprowadzeniu  stosownych procedur  ofertowych wyłoniona została firma /Koma Gastro, ul. Limanowska 24c, 33-395 Chełmiec/, która zobowiązała się dostarczyć sprzęty wyszczególnione we wniosku.

Do naszej kuchni i stołówki zakupiono następujące wyposażenie: 9 stołów ośmiokątnych
z regulacją śr. 142 cm, 15 stołów kwadratowych 67 x 67 cm z regulacją, 16 krzesełek  o wys. siedziska 38 cm, 24 krzesełka o wys. siedziska 43 cm, 77 krzesełek o wys. siedziska 46 cm, piec konwekcyjno-parowy elektryczny wraz z podstawą, obieraczkę do ziemniaków, mikser planetarny 10l, szatkownicę elektryczną z zestawem 9 tarcz i stojakiem, meble ze stali nierdzewnej /stół przyścienny, szafki wiszące, stoły robocze z szafkami/, garnki i rondle /20 sztuk/, durszlaki, zestawy noży kucharskich, patelnie do naleśników /12/, pojemniki GN /20 sztuk/, szafę chłodniczo-mroźniczą trzydrzwiową 890+420l/ wózek do transportu  pojemników 30xGN, 2 kuchnie elektryczne z płytami ceramicznymi, dzbanki do napojów, serwetniki, pojemniki na mleko, pojemniki na próbki żywności i inne utensylia.

Zakupione sprzęty poprawiły warunki korzystania ze szkolnej stołówki, dzieci zajmują miejsca przy dostosowanych do wzrostu stolikach i odpowiednich  krzesełkach. Zakup pieca konwekcyjno-parowego pozwala na dodatkowe urozmaicenie serwowanych posiłków, uwzględniając w jeszcze większym stopniu, na przykład, ilość warzyw gotowanych na parze. Ponadto urządzenia kuchenne pozwalają na przygotowanie posiłków w określonym czasie /tych wydajemy dziennie blisko 300, w 10 turach już od godziny 8.15/, usprawniając i ułatwiając pracę zatrudnionym w kuchni paniom.

Wszystkie posiłki w naszej kuchni przygotowywane są ze świeżych, najwyższej jakości produktów pochodzących od sprawdzonych dostawców, zgodnie z obowiązującymi normami, nie stosujemy żadnych półproduktów.  O wysokiej jakości naszych posiłków świadczy ilość uczniów korzystających ze stołówki i wyrażane opinie.

Nasza szkolna kuchnia i stołówka stoją na wysokim poziomie pod względem wyposażenia i serwowanych posiłków.  Wyrazy szczerego podziękowania należą się pracownikom kuchni – paniom, które codziennie dbają o jakość, urozmaicenie, odpowiednie przygotowanie i podanie posiłków. To praca bardzo ciężka i odpowiedzialna  a nie zawsze odpowiednio doceniana.

Paweł Przetacznik

Dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie